Kielce to niespełna dwustutysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą, w Górach Świętokrzyskich, będących częścią Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Miasto zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych i jest stolicą województwa świętokrzyskiego.
Herb Kielc przedstawia złotą koronę i w tym samym kolorze dwie litery CK (Civitas Kielcensis) na czerwonej tarczy. Został on nadany miastu w 1493 roku przez Fryderyka Jagiellończyka, biskupa krakowskiego.
Historia
Osada nad Silnicą powstała w XI stuleciu i od tego czasu aż do XVIII wieku Kielce były własnością prywatną biskupów krakowskich. Brak jest dokładnej daty nadania praw miejskich. Dynamiczny rozwój Kielce przeżywają w XVI i XVII wieku, jest to związane z eksploatacją i przerobem rud miedzi, żelaza i ołowiu. W 1816 roku Stanisław Staszic zakłada w Kielcach Dyrekcję Główną Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą – pierwszą w kraju wyższą uczelnię techniczną. Najstarszym zakładem przemysłowym miasta jest Kielecka Fabryka Pomp „Białogon”, której poprzedniczką była Huta „Aleksandra” założona w 1817 roku. Równie bogate są tradycje Fabryki Samochodów Specjalizowanych „SHL” kontynuującej tradycje Huty Ludwików. NSK „Iskra” produkująca łożyska toczne i świece zapłonowe, to dawna fabryka broni „Granat”.
Miejsca, które warto zobaczyć w Kielcach:
- Pałac biskupów krakowskich
- Bazylika katedralna
- Rezerwat Kadzielnia
- Rezerwat Karczówka
- Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego
- Rezerwat Biesak-Białogon
- Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego
- Dom Laszczyków
- Pałacyk Zielińskiego
- Ulica Sienkiewicza
- Rynek
- Kościół św. Wojciecha