Kadzielnia to charakterystyczne dla krajobrazu Kielc wzgórze, o wysokości 295 m npm. Tworzące Kadzielnię wapienie wydobywano od XVIII wieku. Po zaprzestaniu działalności kamieniołomu w 1962 roku, zagospodarowano Kadzielnię dla celów rekreacyjno-turystycznych. W wyrobisku znajduje się zadaszony amfiteatr na 5 tysięcy miejsc, w którym odbywają się między innymi koncerty Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, organizowanego w Kielcach od wielu lat.
Kadzielnia to ciekawy obiekt geologiczny. Spotkać tu można wapienie rafowe, zawierające wiele skamieniałości korali, ramienionogów, głowonogów i ryb pancernych. Występuje tu kras kopalny i zjawiska krasowe w postaci schronisk i jaskiń, których jest tu 25. Najwyższa część Kadzielni, zwana Skałką Geologów, uznana została za rezerwat przyrody.
Kadzielnia jest ulubionym miejscem spacerów Kielczan i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Dno wyrobiska przez wiele lat wypełniała woda, dodająca uroku temu miejscu. Jej kolor sprawił, że jezioro zyskało nazwę Szmaragdowego. Po utworzeniu się leja depresyjnego woda na wiele lat zanikła, ale ostatnio znów wypełnia dno wyrobiska. Kadzielnia to także znakomity punkt widokowy na okolicę ale to przede wszystkim ciekawy obiekt ze względów geologicznych – występują tu wykształcone wapienie rafowe zawierające wiele skamieniałości korali ramienionogów, głowonogów i ryb pancernych, zjawiska tektoniczne i mineralizacyjne w formie luster tektonicznych. Na Kadzielni obok krasu kopalnego występują zjawiska krasowe w postaci schronisk, lejów i jaskiń, których jest tu 25.