1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (5 votes, average: 3,60 out of 5)
Loading...

Rezerwat przyrody „Karczówka” w Kielcach

rezerwaty przyrody

Karczówka jest najwyższym (340 m npm) wzniesieniem Pasma Kadzielniańskiego. To charakterystyczne w krajobrazie kieleckim wzniesienie jest także doskonałym punktem widokowym na Kielce i Góry Świętokrzyskie. Na szczycie Karczówki znajdują się zabudowania kościoła św. Karola Boromeusza i klasztor pobernardyński ufundowany przez biskupa Marcina Szyszkowskiego. Aktualnie prowadzą tu działalność duszpasterską księża Pallotyni.

Obiektem, który przyciąga uwagę większości zwiedzających ten obiekt jest kaplica św. Barbary, a w niej figura patronki górników wykonana z bryły galeny – rudy ołowiu. Z figurą jest związana legenda o górniku Hilarym Mali, który w 1646 roku po długich i bezowocnych poszukiwaniach natrafił na bryłę kruszcu, z której wykonano figury: św. Barbary, św. Antoniego i Matki Boskiej. Ta ostatnia figura znajduje się w kieleckiej katedrze. Galenę w okolicach Karczówki dobywano od najdawniejszych czasów. Po robotach górniczych pozostały wykopy i zagłębienia, które górnicy nazywali „szparami”. Było tu około 3000 szybów górniczych. Zabytkowe obiekty sakralne otacza sosnowy las w wieku około 200 lat. Na terenie Karczówki występuje wiele roślin chronionych: sasanki, bluszcz, niektóre storczyki, lilia złotogłów.

Rezerwat o powierzchni 26,55 ha, utworzony w 1953 roku. Cel ochrony: „Zachowanie ze względów społeczno-kulturalnych fragmentu lasu sosnowego, tworzącego piękne krajobrazowo otoczenie zabytkowej budowli z XVII wieku oraz pomnika powstańców z 1863 roku i stanowiącego dla mieszkańców Kielc miejsca spędzenia wczasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *