Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń Polski. Z badań naukowych wynika, że 40 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy. Długość jaskini to 240 metrów, z czego do zwiedzania jest udostępnione 150 metrów.
Jaskinia Raj odkryta została we wrześniu 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. Otwarcie jaskini nastąpiło w czerwcu 1972 roku. Wspaniała szata naciekowa stawia jaskinię Raj w rzędzie najpiękniejszych jaskiń Polski.
Jaskinia jest rezerwatem częściowym o powierzchni 7,76 ha, utworzonym w 1968 roku. Dojście znakowanym szlakiem koloru czerwonego: Chęciny MPK, PKS – Góra Zelejowa – Zelejowa – Czerwona Góra – jaskinia Raj (8 km) – Zgórskie Góry – Kielce Białogon – Kielce Karczówka (18 km). Cel ochrony: „Zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, turystycznych i krajobrazowych wychodni wapieni dewońskich wraz z rozwiniętą w nich jaskinią krasową „Raj”, posiadającą najbogatszą z dotychczas odkrytych w Polsce jaskiń szatę naciekową oraz namuliska zawierające cenne warstwy kulturowe”.
Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że przed 40 tysiącami lat jaskinię zamieszkiwał człowiek neandertalski.
Całkowita długość zbadanych korytarzy wynosi 240 metrów, a dla ruchu turystycznego udostępnionych jest 150 metrów. Zwiedzający poruszają się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem przechodząc kolejno przez następujące pomieszczenia: Komora Wstępna, Komora Złomisk, Sala Kolumnowa, Sala Stalaktytowa i Sala Wysoka. Jaskinia powstała w silnie skrasowiałych wapieniach dewońskich. Wspaniałą szatę naciekową tworzą stalaktyty, stalagmity, kolumny, draperie.
W dnie jaskini występują misy naciekowe, w których spotkać można pizoidy, czyli perły jaskiniowe.
Mam pytanie … skoro Pani przewodniczka mówiła ( a byłem dzisiaj w jaskini RAJ), że jaskinia nie ma połączenia ze światem zewnętrznym, a zimują tam nietoperze … to jak się dostają do wnętrza jaskini?
trzeba bylo wpytac przewodniczki
proszę zapytać pani przewodniczki