1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Tajemnice cerkwi. Wystawa fotografii Antoniego Myśliwca w Muzeum Historii Kielc

aktualności

Czy wiecie, że w Kielcach jest cerkiew prawosławna? Świątynia pod wezwaniem Świętego Mikołaja mieści się w niepozornym budynku przy ulicy Bodzentyńskiej 46. Wewnątrz znajduje się ikonostas, który jest jednym z tematów zdjęć Antoniego Myśliwca.

Pierwsza cerkiew – pod wezwaniem Wniebowstąpienia, mieściła się w Kielcach na dzisiejszym skwerze Stefana Żeromskiego. Powstała w latach sześćdziesiątych XIX wieku, w 1934 roku została rozebrana. Kolejny zbór prawosławny zaczął powstawać w 1902 roku u zbiegu ulic Chęcińskiej i Karczówkowskiej. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

Obecna świątynia przy ulicy Bodzentyńskiej 46 zwieńczona jest hełmem z prawosławnym krzyżem. Za jego progami roztacza się niezwykłe piękno ikon. Antoni Myśliwiec znany z niezwykłego podejścia do fotografowanego tematu, urzeczony urokiem tego miejsca, wracał tu wielokrotnie, by utrwalić na zdjęciach misteryjność obrządku i zaangażowanie wiernych. Zdjęcia były już prezentowane „Domu Praczki” (na zdjęciach), a teraz – od 30 listopada wystawa trafiła do Muzeum Historii Kielc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *