1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kredyt hipoteczny dla młodych – gdzie szukać najlepszych ofert?

aktualności

Rozpoczynasz dorosłe życie i marzysz o własnym mieszkaniu? W realizacji planów pomoże Ci kredyt hipoteczny, który rozwiąże problem braku własnych środków na zakup nieruchomości. Zaciągnięcie takiego dużego zobowiązania to poważna decyzja, dlatego dowiedz się, gdzie szukać najlepszych ofert, a także jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania w młodym wieku.

Czy istnieje kredyt hipoteczny dla młodych?

Dla osób wkraczających w dorosłość i rozpoczynających karierę zawodową zakup mieszkania jest przedsięwzięciem wymagającym dużego wysiłku finansowego. Ponieważ mało kto w młodym wieku ma na ten cel gotówkę, jedynym sposobem na zakup własnego „M” jest kredyt hipoteczny.

Do niedawna w sfinansowaniu części wkładu własnego, a także w spłacie kredytu osobom poniżej 35. roku życia pomagał rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” MdM. Niestety zakończył się on z początkiem 2018 roku i dzisiaj młodzi ludzie są zmuszeni korzystać z produktów bankowych na zasadach ogólnych. Ich warunki są często dość wyśrubowane pod względem wymagań dotyczących zdolności kredytowej, czy też wysokości wkładu własnego.

Jeśli interesuje Cię kredyt mieszkaniowy dla młodych, poniżej dowiesz się, czy masz na niego szansę i jak szukać odpowiednich ofert.

Czy młoda osoba ma szanse na kredyt hipoteczny?

Ponieważ nie ma dzisiaj specjalnych pożyczek mieszkaniowych dla młodych, wiele osób zastanawia się, czy w ogóle ma szanse otrzymać finansowanie. Jak się okazuje, wymagania banków są na tyle wysokie, że nie zawsze łatwo je spełnić. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy, z jakimi muszą się zmierzyć osoby poniżej 35. roku życia marzące o zakupie nieruchomości.

Kredyt hipoteczny dla młodych a zdolność kredytowa

Najważniejszym warunkiem otrzymania finansowania z banku jest posiadanie zdolności kredytowej. Jest ona rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania, którą zapewniają przede wszystkim odpowiedniej wysokości dochody. Niestety z tym wiele młodych osób ma duży problem.

Kupienie mieszkania wymaga dzisiaj dużych nakładów finansowych – na skromne M2 w większym mieście trzeba wydać średnio 250 tys. zł. Korzystając z kalkulatora rat kredytu hipotecznego można szybko obliczyć, że zaciągając na zakup takiej nieruchomości zobowiązanie na okres 25 lat, miesięcznie trzeba będzie spłacać do banku około 1300 zł. Tymczasem świeżo upieczeni absolwenci nierzadko pracują za najmniejsze stawki, czyli np. około 1630 zł na rękę. Niestety, otrzymując takie wynagrodzenie minimalne, nie ma szans na otrzymanie kredytu o wymienionych wyżej parametrach.

Co jeszcze utrudnia młodym osobom w uzyskaniu kredytu?

Kredyt hipoteczny dla młodych osób bywa trudno dostępny nie tylko z powodu zbyt niskich zarobków. Oprócz tego młodzi mają problem ze spełnieniem innych warunków stawianych przez banki i należą do nich przede wszystkim:

  • forma zatrudnienia – banki preferują umowy o pracę na czas nieokreślony, a wiele młodych osób zatrudnionych jest np. na umowy cywilnoprawne,
  • pozytywna historia kredytowa – niektórzy młodzi ludzie nie mają w ogóle historii w BIK, ponieważ nie mieli okazji zaciągać żadnych pożyczek,
  • wkład własny – nie wszyscy mają odpowiednią ilość gotówki, by wnieść go w obowiązującej dzisiaj wysokości 20% wartości nieruchomości.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu?

Otrzymanie kredytu na mieszkanie przez młodą osobę nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Jeśli obawiasz się, że nie spełniasz wszystkich warunków, przede wszystkim skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego, który profesjonalnie oceni Twoje możliwości finansowe, a także postara się znaleźć taką ofertę banku, której wymagania będziesz w stanie spełnić.

Istnieje również kilka sposobów na zwiększenie swoich szans na uzyskanie finansowania i są to:

  • zawarcie związku małżeńskiego i ubieganie się o kredyt z małżonkiem,
  • poprawa historii kredytowej poprzez zaciągnięcie innego zobowiązania i jego terminową spłatę,
  • wnioskowanie o kredyt w momencie posiadania odpowiednio długiego stażu pracy (co najmniej 6 miesięcy) i wymaganej przez bank umowy (najlepiej na czas nieokreślony),
  • dopisanie do umowy osób trzecich o dobrej zdolności kredytowej np. rodziców.

Jeśli chodzi o wkład własny, można znaleźć oferty, w których wymagany jest on na poziomie 10%, jednak wtedy należy wykupić specjalne ubezpieczenie. Rozwiązaniem problemu braku gotówki na ten cel jest także wniesienie wkładu własnego w postaci innej nieruchomości. Być może dziadkowie lub rodzice zamierzają przepisać na Ciebie jakąś działkę, która będzie mogła być wzięta pod uwagę przez bank.

Gdzie szukać najlepszych kredytów hipotecznych dla młodych?

Produkty pozwalające sfinansować zakup mieszkania lub domu znajdziesz w zasadzie w każdym banku. Nie każda oferta jednak będzie odpowiednia dla osób w młodym wieku. Najlepszy kredyt hipoteczny zwykle oferowany jest w ramach promocji pozwalającej zaoszczędzić na niższej marży lub prowizji. W znalezieniu takich produktów pomoże Ci aktualny ranking kredytów hipotecznych, w którym prezentowane są najnowsze i najlepsze oferty na rynku. Przed złożeniem wniosku zapoznaj się koniecznie z wymaganiami danego banku, zwracając szczególną uwagę na warunki dotyczące formy i okresu zatrudnienia, a także wkładu własnego. W przypadku wątpliwości co do swojej zdolności kredytowej skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże Ci ocenić Twoje szanse na finansowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *