1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

European Rover Challenge 2019 – weekend z robotami na Politechnice Świętokrzyskiej

aktualności

W najbliższy weekend w Kielcach odbędą się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge. Od 13 do 15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej o zwycięstwo powalczy ponad 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów, a ich zmagania będą otwarte dla publiczności.

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla widzów. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, w której uczestniczy niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty, a po wykonaniu kilku prostych zadań zręcznościowych otrzymają pamiątkowy dyplom. Zawodom towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, w tym m.in. Steve Jurczyk – wiceszef NASA.

Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach właśnie kończy się budowa pola marsjańskiego. Projektując MarsYard kierowaliśmy się dbałością o najmniejsze detale. Teren, na którym zawodnicy będą rywalizować, przypomina Czerwoną Planetę nie tylko kształtem i składem geologicznym, ale również kolorem. Wszystko to za sprawą wykorzystania ziemi bogatej w hematyt, czyli tlenek żelaza. To on właśnie odpowiada za rdzawą barwę gruntu zarówno na Ziemi, jak i na Marsie – mówi Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator European Rover Challenge.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA. O części z nich mieszkańcy Kielc już mieli okazję dowiedzieć się podczas codziennych podróży Marsobusem – pierwszym w Polsce edukacyjnym autobusem marsjańskim. Wypełniony ciekawostkami o Czerwonej Planecie, kursuje on od połowy sierpnia po mieście jako część taboru kieleckiego MPK. To tylko jedno z narzędzi, które wykorzystujemy w tej edycji do popularyzacji wiedzy o kosmosie – dodaje Łukasz Wilczyński.

Prawdziwą gratką dla miłośników nauki będą pokazy eksperymentów wykonywanych przez Wiktora Niedzickiego, twórcę popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów TVP „Laboratorium”. ERC odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, m.in.: dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący kanał „Nauka. To lubię!”, Karol Wójcicki, twórca fanpage „Z głową w gwiazdach” oraz Piotr Kosek z internetowego programu „Astrofaza”.

Przez pierwsze dwa dni (13-14 września) zawodom ERC towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa. Swój udział w niej potwierdzili m.in.: Steve Jurczyk z kierownictwa NASA, Gianfranco Visentin, kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także koordynator klastra robotyki PERASPERA oraz Mariella Graziano, dyrektor ds. systemów kosmicznych i robotyki w grupie GMV. Tematami przewodnimi dyskusji będzie współpraca firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacja technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym. Osobny panel poświęcony będzie tematyce, która zawodom ERC jest szczególnie bliska, czyli robotyce kosmicznej. Wśród prelegentów tej części będzie można usłyszeć reprezentantów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) czy przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego. Program konferencji i link do rejestracji można znaleźć pod tym linkiem: http://roverchallenge.eu/pl/konferencja/. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymaga wcześniejszego zapisu przez stronę internetową.

Jak co roku, na ERC nie zabraknie warsztatów i prelekcji otwartych dla wszystkich (na zdjęciu Timothy Peake, brytyjski astronauta, który był gościem ERC 2018). Po raz pierwszy w trakcie zawodów odbędzie się także międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa dla przedsiębiorców i przedstawicieli przemysłu kosmicznego.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *