1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Studenci z Politechniki Świętokrzyskiej twórcami najlepszego robota marsjańskiego na ERC 2019

aktualności

Drużyna „Impuls” z Politechniki Świętokrzyskiej zwycięzcą European Rover Challenge 2019. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a trzecie – zawodnicy z Uniwersytetu Technicznego w Ostrava.

Już po raz piąty konstruktorzy z całego świata stanęli do rywalizacji w międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich, do Kielc przyjechało 28 zespołów z 13 krajów. Oprócz samych zawodów, wydarzeniu w tym roku towarzyszyła Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych oraz konferencja branżowo-biznesowa.

Trzydniowa impreza była zwieńczeniem trwającego kilkanaście miesięcy etapu, podczas którego studenci uczelni technicznych z pięciu kontynentów pod okiem swoich mentorów pracowali nad zaprojektowaniem i budową w pełni autonomicznego robota marsjańskiego. Ich zmaganiom na torze przyglądał się m.in. Steve Jurczyk,  wiceszef NASA.

Piąta edycja zawodów przyciągnęła uczestników z najdalszych zakątków świata. Do rywalizacji stanęły zespoły między innymi z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Indii, Turcji, Kolumbii czy Bangladeszu. Nie zabrakło także silnej reprezentacji krajowej – w konkursie wzięło udział trzynaście drużyn z Polski. Na specjalnie uformowanym torze marsjańskim, którego powierzchnia w tym roku była geologicznie wyjątkowo złożona, zawodnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach terenowych sprawdzających przygotowanie pojazdów do wykonywania misji kosmicznych.

Jury złożone z inżynierów, geologów planetarnych i ekspertów od systemów GNC (nawigacji, naprowadzania, kontroli nad pojazdem) stosowanych w misjach kosmicznych nie miało wątpliwości. Najlepszy okazał się zespół IMPULS z Kielc. Drugie miejsce na podium zajęli zawodnicy z krakowskiej drużyny AGH Space Systems i ich robot Kalman. Brązowy medal przypadł w udziale reprezentantom Technical University of Ostrava.

Po raz kolejny zawody ERC pokazały skalę młodych talentów robotycznych i stopień zaawansowania prowadzonych przez nie projektów. Zdobywcy pierwszego miejsca nie tylko zdeklasowali konkurencję, ale są również pierwszym zespołem na świecie, który w ciągu jednego roku dwukrotnie zwyciężył na najważniejszych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich. Trudno o lepszy dowód na potencjał, jaki drzemie w przyszłej kadrze sektora kosmicznego – podsumowuje Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *