1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Nowy szlak spacerowy do miejsca, gdzie wydarzyła się katastrofa lotnicza na górze Klonówce

aktualności

W ostatnim czasie został wytyczony czarny, spacerowy szlak do miejsca katastrofy samolotu w 1957 roku na stoku góry Klonówki. Szlak ma początek na głównym szlaku czerwonym w pobliżu Diabelskiego Kamienia.

Do katastrofy doszło 19 września 1957 roku wieczorem. Czechosłowacki samolot szkolno-treningowy Zlin Z-26 rozbił się we mgle o stok góry. Wrak stanął w płomieniach, na miejscu zginęli dwaj piloci: Zygmunt Abramowski i Adam Jankowski – prezes i szef wyszkolenia Aeroklubu Kieleckiego. To długa historia, jej opis tu można znaleźć na stronie Gazety Wyborczej.  63 lat od tego zdarzenia Urząd Gminy w Masłowie upamiętnił katastrofę niewielką tablicą i metalowym krzyżem (na zdjęciu).

1 thought on “Nowy szlak spacerowy do miejsca, gdzie wydarzyła się katastrofa lotnicza na górze Klonówce

  1. Metalowy krzyż stoi w tym miejscu od dnia katastrofy. Oczywiście ten pierwotny przerdzewiał i już nie istnieje. Ten pokazany na zdjęciu, został zamontowany przeze mnie osobiście (pomagał mi kolega Andrzej Młynarczyk) w 1990 r. Tablica pamiątkowa to inicjatywa mieszkańców Masłowa i władz Gminy Masłów za co jestem im bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam Adam Jankowski (jr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *