1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Łysica czy Agata? Która jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich?

aktualności

Najnowsze pomiary wykazały, że Góra Agata jest wyższa od Łysicy o 65 centymetrów. Poinformowały o tym władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Pomiary wykonane przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej wykazały, że Łysica ma wysokość 613,31 a Góra Agata 613,96 metrów nad poziomem morza. Do tej pory na mapach jako wysokość Łysicy podawano 611,8, a Agaty, zwanej też Zamczyskiem – 608,4 metrów n.p.m.

Wysokość została zmierzona dwiema metodami – przy użyciu GPS i niwelacji. Szczegóły badań zostały zostały opisane w artykule naukowym „Pomiar wysokościowy Góry Łysicy w kontekście weryfikacji opracowań geodezyjno-kartograficznym”, który ukazał się drugim numerze z tego roku czasopisma naukowego „Structure and Environment”. Władze Świętokrzyskiego Parku Narodowego zleciły powtórzenie pomiarów i na ich podstawie nowe wysokości Łysicy i Góry Agata zgłosiły do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Więcej – w komunikacie Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Aktualizacja 20.11.1019:

Nie trzeba będzie aktualizować podręczników do geografii 😉 Agata nie jest osobnym szczytem Gór Świętokrzyskich, tylko jednym z dwóch wierzchołków wchodzących w skład masywu Łysicy. Świętokrzyski Park Narodowy poinformował dzisiaj, że Łysica posiada dwie kulminacje, czyli wierzchołki – zachodni, na którym obecnie stoi krzyż i wschodni – Skała Agata. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich nadal pozostaje zatem Łysica, tyle tylko, że jest wyższa niż do tej pory podawano – ma 614 m n.p.m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *