1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Europeada wraca do Kielc. Festiwal odbędzie się u nas w 2022 roku

aktualności

W ostatni czwartek, w trakcie tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej we Frankenbergu, Międzynarodowy Komitet Europeade oficjalnie poinformował o przyznaniu Kielcom prawa do organizacji festiwalu w 2022 roku. Festiwal odbędzie się najprawdopodobniej w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia.

Europeada jest największym, najważniejszym i najstarszym, organizowanym od 1964 roku, corocznym europejskim wydarzeniem prezentującym etnografię, kulturę ludową i folklor. W 2014 roku festiwal został zorganizowany w Kielcach i okazał się wielkim sukcesem –  zarówno mieszkańcy byli zachwyceni możliwością poznania ludzi i kultur innych krajów, jak i sami uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem naszego miasta, gościnności kielczan oraz samej organizacji wydarzenia. Do Kielc przyjechało wtedy 3 i pół tysiąca osób z 22 krajów. Swoją tradycję, tańce, muzykę i stroje zaprezentowało 148 zespołów. Wydarzenia odbywały się w amfiteatrze na Kadzielni, na Rynku, ulicy Sienkiewicza i w innych miejscach – łącznie na kilku scenach.

Po ubiegłorocznej, ciepło przyjętej prezentacji w portugalskim Viseu, prezydent Kielc, Bogdan Wenta raz jeszcze rekomendował tę kandydaturę i przedstawiał atuty, jakimi mogą pochwalić się Kielce. – W trakcie pobytu usłyszałem wiele ciepłych słów na temat naszego miasta. Wszyscy doskonale wspominają edycję z 2014 roku, gdy mieszkańcy Kielc w tak znakomity sposób ugościli artystów z całej Europy. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, który był gospodarzem tego festiwalu. Teraz będziemy mieli zaszczyt raz jeszcze zorganizować to wydarzenie. To duże przedsięwzięcie, ale pięć lat temu pokazaliśmy, że potrafimy to zrobić na wysokim poziomie – mówi prezydent Bogdan Wenta.

– Klimat pozostał, ale festiwal dalej się rozwija. W trakcie pobytu we Frankenburgu, byłem świadkiem wielkiego święta kultury ludowej. O dobrą atmosferę dbały zespoły z Belgii, Bułgarii, Szwajcarii, Cypru, Estonii, Hiszpanii, Francji, Finlandii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Włoch, Holandii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Słowenii, Słowacji, Niemiec czy Polski. Do Kielc w 2022 roku przyjedzie około 5 tysięcy osób z całej Europy, bo takie są aktualne wymogi organizacyjne. Dołożymy wszelkich starań, by czuli się u nas znakomicie. Jesteśmy przekonani, że będziemy mogli liczyć tu na pomoc mieszkańców Kielc, którzy w fantastyczny sposób uczestniczyli we wspólnej zabawie przy okazji ostatniej edycji – podkreśla prezydent Bogdan Wenta.

Nieznana jest jeszcze dokładna data festiwalu, która będzie ustalona tak, by nie kolidowała z innymi ważnymi wydarzeniami, m.in. festiwalem harcerskim. Prawdopodobnie będzie to jednak druga połowa lipca lub początek sierpnia 2022 r.

W przyszłym roku gospodarzem Europeady będzie Kłajpeda na Litwie, a w 2021 – Trapani na Sycylii we Włoszech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *