Muzeum Narodowe w Kielcach zaplanowało na pierwszy weekend września wiele ciekawych wydarzeń. Oto one:
Piątek – 4 września:
- godz. 19.00 – Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Plac Zamkowy 1
Razem ze Schola Cantorum Kielcensis zapraszamy na Mid-Europe Early Music Festival – Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielczy.
Sobota – 5 września:
- godz. 17.00 – Martin Gester i Aline Zylberajch-Gester. Koncert na 2 klawesyny
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Plac Zamkowy 1
Program: utwory A. Vivaldi, F. Couperin, G. P. Telemann, J. S. Bach, J. P. Rameau L. Boccherini
Koncert będzie poprzedzony warsztatami dla uczniów i melomanów pod kierunkiem artystów – jednych z najwybitniejszych wykonawców i pedagogów klawesynu w Europie.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną wejście na koncerty w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbywają się za okazaniem zaproszeń.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Pałacu. - godz. 19.00 – koncert fortepianowy z cyklu „Chopinowskie inspiracje”
ogród włoski przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Plac Zamkowy 1
Wystąpią: Agata Kielar-Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Artur Jaroń – fortepian.
W razie deszczu koncert zostanie przeniesiony do wnętrz pałacowych.
Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Niedziela – 6 września:
- godz. 12.00 – Niedziela w Muzeum: Olga Boznańska. Non Finito
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Plac Zamkowy 1
Olga Boznańska jest najwybitniejszą polską artystką doby modernizmu. Pierwszą nauczycielką rysunku była jej matka – Eugenia Mondan, następnie pobierała lekcje u Jacka Wojciecha Siedleckiego i Kazimierza Pochwalskiego, uczestniczyła także w Wyższych Kursach Artystycznych dla Kobiet Adriana Baranieckiego. Po wyjeździe z Krakowa (kobiety nie mogły wówczas studiować w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) kontynuowała naukę w Monachium u Karla Kricherdorfa i Wilhelma Dürra. Tam też założyła własną pracownię. Malowała martwe natury, pejzaże miejskie, sceny rodzajowe, jednak największą część jej twórczości stanowiły portrety, w tym portrety zadumanych, nazbyt jakby „dorosłych” dzieci.
W 1898 roku osiadła na stałe w Paryżu. Malowała portrety psychologiczne, martwe natury, fragmenty wnętrz mieszkalnych. Ale to portrety, a właściwie zapisane na obrazie pogłębione studium psychologiczne modela, stało się charakterystyczne dla jej twórczości i zdobyło najwyższe uznanie.
Ulotny, przypominający notację impresjonistów, zapis plastyczny łączyła Boznańska z ekspresjonistycznym przeżyciem, „nie maluje oczu, tylko spojrzenie, nie maluje ust, ale uśmiech lub łkanie (…)”. Obrazy Boznańskiej były niezrozumiane dla publiczności krajowej, zarzucano im zbyt dużą szkicowość i „zakopcenie sadzą”. Pozorna szkicowość form, nerwowe uderzenie pędzla, migotliwość zgaszonych barw i wyrafinowana harmonia tonów miały jednakże określony cel: uchwycić nieuchwytne, dookreślić nieokreślone, opowiedzieć niewypowiedziane. Na obczyźnie artystka szybko zdobyła sławę, grono klientów i uczniów.
Dzieła Boznańskiej pokazywane były na licznych wystawach za granicą, a uzyskane nagrody stopniowo powiększyły uznanie dla jej prac w kraju. Pisano: „Przyjedź i obudź nas z uśpienia”. Boznańska regularnie przesyłała obrazy na wystawy krajowe, ale jej pierwsza wystawa monograficzna odbyła się w Krakowie dopiero w 1931 roku, 9 lat przed śmiercią.
Była laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym francuskiej Legii Honorowej i Orderu Polonia Restituta. Pozostawiła po sobie ponad 1200 płócien, pasteli i szkiców, których większość trafiła do prywatnych kolekcji na całym świecie. Kilkanaście z nich można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, kilka w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Myślińska z Działu Malarstwa i Rzeźby - godz. 16..00, Muzyka Dawna w Zabytkach
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Wystąpią: Emilia Ogonowska-Jaroń – obój, śpiew oraz Świętokrzyska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Agnieszki Środowskiej.
W razie deszczu koncert zostanie przeniesiony do środka.niedziela
Wstęp wolny.
Zobacz także:
Strach jeszcze straszniejszy. Obrazy Zdzisława Beksińskiego w wirtualnej rzeczywistości
Festiwal Sportów Plażowych odbędzie się w Kielcach w sierpniu
Prezent na święta – praktyczny czy oryginalny? Jaki powinien być idealny prezent?
Ferie z muzealną skrzynią
Szalony Chemik eksperymentuje w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"
Koncert w ogrodzie, chyba się wybiorę!