1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Jak przygotować się na wspinaczkę z dzieckiem?

aktualności

Coraz więcej osób pragnie doznać emocji towarzyszących wspinaczce, a także poprawić swoją kondycję i siłę. Z reguły ta aktywność jest przeznaczona dla dorosłych – co jednak zrobić, gdy nie mamy z kim zostawić dziecka lub ono samo z siebie chce rozpocząć pokonywanie wzniesień? Dzieci także mogą brać czynny udział we wspinaczce, należy jednak je do tego specjalnie przygotować.

Czy wspinaczka z dzieckiem to dobry pomysł?

Wspinaczka jest powszechnie uważana za sport ryzykowny i niebezpieczny. Wiele osób twierdzi również, że żeby zacząć go uprawiać trzeba być umięśnionym i wysportowanym – stąd pomysł wspinaczki wraz z dzieckiem może wydawać się początkowo niedorzeczny. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że większość osób nie ma aktualnej wiedzy na temat tego sportu. Wspinaczka stała się aktywnością dla każdego, kto ma wystarczająco dużo chęci… a przecież czego jak czego, ale chęci dzieciakom z pewnością nie brakuje!

Rodzice w większości utożsamiają wspinaczkę z ryzykiem i z tego powodu nie wyobrażają sobie uprawiania takiej aktywności przez ich pociechę. Pamiętajmy jednak, że przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa sport ten przyniesie dziecku same korzyści. Największą zaletą jest poprawa koordynacji ruchowej i poznanie swojego własnego ciała. Niemniej ważny jest rozwój funkcjonalny rozwój mięśni całego ciała. Jeżeli nasz podopieczny ma masę energii to warto go zachęcać do przekucia jej w pozytywny i zdrowy sposób. Wspinaczka to także idealne zajęcie dla dzieci, które wolą sporty indywidualne niż zespołowe. Wspólnie przeżywając taką aktywność wspieramy ciekawość dziecka w odkrywaniu nieznanego.

Wyposażenie wspinaczkowe dla dzieci

Sprzęt wspinaczkowy to niezwykle istotna sprawa, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Wycieczka na skałki wymaga zakupu odpowiedniego wyposażenia. Absolutnie podstawowym sprzętem są właściwie dopasowane – do stopy i do poziomu trudności wyprawy – buty wspinaczkowe. Są one bardzo ważne jeśli chodzi o takie aspekty jak nauka prawidłowej techniki, balans ciałem, a także bezpieczne stawianie stóp na stopniach.

Niemniej istotna jest uprząż wspinaczkowa i przyrząd asekuracyjny. Te dwa elementy stanowią absolutną podstawę dla bezpieczeństwa wspinającego. Dla prawidłowej asekuracji można wyposażyć się również w karabinki i ekspresy. Jeśli szukasz niezawodnego sprzętu wspinaczkowego to sprawdź ofertę marki Black Diamond.

Pamiętajmy, że wyposażenie w postaci odzieży to nie tylko buty. Warto posiadać również odpowiednie kurtki, bluzy czy spodnie. Zarówno te elementy garderoby outdoorowej, jak i buty możesz zakupić na stronie https://sklep.jack-wolfskin.pl/.

Wspólna wspinaczka a więź między rodzicem a dzieckiem

W budowaniu prawidłowych relacji na linii rodzic-dziecko niezwykle ważne są wspólne zainteresowania i aktywności. Jeżeli twój syn lub córka zainteresują się wspinaczką to wspólne wyprawy pogłębią więź między wami – będziecie przecież nie tylko razem się wspinać, ale też planować wyprawy, omawiać je po zakończeniu czy wybierać sprzęt. Rodzic powinien uświadamiać młodego człowieka, że wspinaczka polega na zaufaniu i odpowiedzialności. Dziecko zaś odniesie korzyść w postaci zrozumienia jak ważna w sporcie, ale także w życiu jest współpraca i partnerstwo. Jeżeli potraktujesz swojego szkraba jako pełnoprawnego partnera do pokonywania skałek to poczuje się ono ważne i potrzebne. A zaufanie do rodzica zdobyte ze wspólnej wspinaczki przeniesie na inne aspekty życia rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *