1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

„Ogród Wolności” powstanie przed budynkiem dawnej kieleckiej synagogi

aktualności

Więcej zieleni, ścieżki edukacyjne i mała architektura pojawi się w pasie zieleni między jezdniami Alei IX Wieków Kielc. Jak będzie wyglądał „Ogród Wolności”? Miasto rozpoczęło konsultacje z mieszkańcami

Konsultacje społeczne propozycji zagospodarowania przestrzeni przed dawną synagogą potrwają do 21 lutego 2022. Uwagi można zgłaszać przez portal Idea Kielce pod adresem wypowiedzsie.kielce.eu

Zagospodarowanie terenu przed dawną Synagogą jest częścią dużego projektu „Zielona rewitalizacja Śródmieścia Kielc”, który obejmuje także Skwer im. Ireny Sendlerowej, Rynek oraz ul. Bodzentyńską wraz z placem Świętego Wojciecha. Na jego realizację Miasto Kielce pozyskało środki z Programu Inwestycji Strategicznych.

– W ramach konsultacji społecznych chcemy przedstawić mieszkańcom Kielc wstępne założenia zagospodarowania tego terenu i poznać ich opinie. Zapraszamy do wypełniania ankiety na stronie Idea Kielce. Chcielibyśmy także porozmawiać na ten temat z kielczanami, dlatego zapraszamy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się w poniedziałek, 21 lutego o godzinie 17 w budynku dawnej Synagogi. Będziemy dyskutować o tym, jak docelowo powinna wyglądać ta przestrzeń – zaprasza Agata Wojda, wiceprezydentka Kielc.

Według zaproponowanej koncepcji „Ogród Wolności” będzie częścią „Wyspy Zrozumienia”.

– Taka społeczna inicjatywa powstała dwa lata temu. Ma to być przestrzeń, gdzie, bazując na trudnej przeszłości Kielc, pokażemy, że można stworzyć miejsce, w którym różnorodność nie musi być powodem do wrogości. Cieszę się, że pierwszym krokiem na drodze do powstania „Wyspy Zrozumienia” wokół budynku dawnej Synagogi będzie właśnie „Ogród Wolności”. Po zmianach, powstanie tu miejsce odpoczynku i refleksji – mówi dr Bartłomiej Zapała z Fundacji Future for Europe.

Nowe nasadzenia roślin wysokich, średnich i niskich pozwolą odgrodzić dotychczasowy pas zieleni od intensywnego ruchu ulicznego i w miejscu tak nieoczywistym stworzyć enklawę parkowo-ogrodową.

Jednak to nie będzie jedyna funkcja „Ogrodu Wolności”. Poprzez poprowadzenie ścieżek edukacyjnych, z elementami małej architektury i przywołaniem historycznych przykładów rozwoju wolności w Europie, ma być wprowadzeniem do głównego budynku dawnej Synagogi i obecnej w nim tematyki. Pełnić też będzie funkcję wzmacniania postaw obywatelskich, budowania świadomości o przemianach wolnościowych na kontynencie europejskim i wartościach, które ukształtowały kulturowe dziedzictwo Europy. Zaprojektowane interaktywne miejsca edukacyjne z elementami multimedialnymi będą informować o historycznych przykładach rozwoju wolności w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *