1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Na jakie parametry patrzeć, wybierając nowy dysk SSD?

aktualności

Szybkość przesyłu danych zmieniła się diametralnie na przestrzeni ostatnich lat. Technologia wciąż się rozwija, a jej najnowszą odsłoną są dyski SSD, dzięki którym praca komputera zostaje usprawniona w praktycznie każdym z możliwych aspektów. Na rynku można się jednak spotkać z bardzo szeroką gamą produktów, przez co często trudno się zdecydować na konkretny. Jak dokonać właściwego wyboru i na jakie parametry zwracać uwagę?

Jaka prędkość odczytu i zapisu będzie odpowiednia?

Prędkość jest najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jeśli pragniemy szybkiego działania naszego komputera lub laptopa. W sklepach można znaleźć wiele modeli, które jednak można podzielić na dwa główne rodzaje, a mianowicie dyski M.2 PCIe, jak i SSD SATA. Czym się od siebie różnią i jak wybrać najlepsze dyski SSD?

Pierwsza z opcji jest standardem, który będzie najlepszą opcją dla każdego, kto może sobie na nią pozwolić. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, co sprawia, że stare laptopy mogą nie mieć opcji podłączenia w ten sposób. Opcja ta montowana jest na magistrali PCI Express, która znajduje się na płycie głównej. Co ją wyróżnia? Jest to przede wszystkim bardzo niewielkie urządzenie, które jest jednocześnie niezwykle wydajne. W zależności od klasy produktu możemy spodziewać się odczytu nawet do 7000 MB/s i zapisu do 5100 MB/s.

Drugą z opcji są dyski SSD SATA, które są szybsze niż dyski HDD, jednak nie tak bardzo, jak rozwiązanie opisane powyżej. SSD SATA to urządzenie, które jest jednak dużo tańsze od wersji PCIe, co sprawia, że jest bardzo często wybierana. Jest to również opcja dla każdego użytkownika starszych sprzętów. Dzieli się na trzy kategorie, a im wyższa, tym wyższe są osiągi dysku – aż do 600 MB/s.

Pojemność dysku – jaką wybrać?

Osoby przyzwyczajone do pojemności dysków HDD mogą się bardzo zdziwić, gdy zobaczą opcje proponowane przez wersje SSD. Dysk SSD powinien być używany przede wszystkim do kontroli systemu i najważniejszych aplikacji, które są codziennie użytkowane. Wszystkie inne pliki mogą być składowane na dodatkowym dysku HDD lub zewnętrznych opcjach i chmurach. To sprawia, że dla przeciętnego użytkownika opcja 128 GB lub 256 GB pamięci będzie całkowicie wystarczająca.

Warto wiedzieć, że istnieją opcje większe, jednak przeskoki cenowe są wtedy niezwykle dotkliwe dla portfela. Dyski, które zawierają w sobie 1 TB pamięci lub więcej, będą często kosztowały ponad tysiąc złotych. Małe wielkości są za to stosunkowo tanie – można spotkać je nawet za 100 zł.

Jaką wielkość wybrać? Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad swoimi potrzebami, a to określi, czy SSD będzie niezbędne do wielu procesów, czy tylko do najbardziej podstawowych.

Dlaczego warto postawić na dysk SSD?

Dyski SSD zawierają w sobie wiele korzyści, których na próżno szukać w wersjach HDD. Używają one pamięci Flash, dzięki czemu nie mają w sobie nośników mechanicznych, przez co posiadają zdecydowanie mniejszą wielkość od dysków twardych. Jednocześnie są one dużo lepiej chronione przed przypadkowym utraceniem danych – mały upadek nie wpływa na nie tak negatywnie, jak na dyski HDD.

Wszystko to jest w tym samym czasie w cieniu prędkości, które dyski SSD oferują. Warto jednak pamiętać, aby wybierać produkty najlepszych producentów, a ich wszystkich zebrał w jednym miejscu sklep Sferis, aby każdy mógł wybrać opcję dla niego przeznaczoną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *