1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Rynek pracy w Kielcach – jak wygląda? Gdzie szukać pracy?

aktualności

Stolica województwa świętokrzyskiego to jeden z największych rynków pracy w regionie. Mimo że jest on zróżnicowany, to niektórym pracownikom łatwiej zdobyć stabilne zatrudnienie niż innym. Jak wygląda kielecki rynek pracy i gdzie szukać pracy w Kielcach?

Praca Kielce – jak prezentuje się kielecki rynek pracy?

Kielce na swoją siedzibę wybrało wiele firm z różnych branż. Do największych pracodawców w tej części kraju zaliczają się m.in.:

  • Cersanit – przedsiębiorstwo produkujące ceramikę sanitarną.
  • Barlinek – firma specjalizująca się w produkcji podłóg drewnianych.
  • Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” – działa w branży spożywczej.
  • Kolporter – dystrybutor prasy.
  • Echo Investment – firma deweloperska, która specjalizuje się w inwestycjach o charakterze mieszkaniowym, biurowym i usługowym.

Na mieszkańców czeka także praca w handlu i usługach. Tylko w ostatnich latach na terenie miasta powstały kolejne galerie handlowe.

Duże zróżnicowanie rynku pracy sprawia, że w Kielcach pracę znajdują pracownicy o rozmaitych umiejętnościach. Praca czeka nie tylko na specjalistów, ale także pracowników niewykwalifikowanych.

Ogłoszenia pracy Kielce – stopa bezrobocia

Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach systematycznie publikuje informacje o stopie bezrobocia i sytuacji na lokalnym rynku pracy. Okazuje się, że ogłoszenia o pracę w Kielcach pojawiają się na tyle często, że lokalna stopa bezrobocia jest niższa niż krajowa. Na dzień 30 września 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,8 proc., podczas gdy w powiecie kieleckim 8,4 proc., a w samych Kielcach 5,4 proc.

Na koniec września w kieleckim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 5756 bezrobotnych. W stosunku do poprzedniego miesiąca urzędnicy zaobserwowali spadek o 372 osoby.

Niska stopa bezrobocia w Kielcach świadczy o dobrej kondycji lokalnego rynku pracy. Miasto systematycznie stara się przyciągnąć wiele firm specjalizujących się w nowoczesnych technologiach. W tym celu w 2006 r. otworzono Kielecki Park Technologiczny.

Oferty pracy Kielce – jakich propozycji pracy jest najwięcej?

„Barometr zawodów” opracowywany przez urzędy pracy jest cenną wskazówką dla osób poszukujących zatrudnienia lub myślących o zmianie zawodu. Jakich pracowników poszukują firmy z Kielc? Na liście znalazło się wiele zawodów deficytowych. Należą do nich: betoniarze i zbrojarze, spawacze, dekarze, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy fizyczni w produkcji, blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, monterzy okien i szklarze, murarze, monterzy konstrukcji metalowych i tynkarze.

Spore zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają też podmioty z branży medycznej i opiekuńczej. Szczególnie poszukiwani są: lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej.

Gdzie szukać pracy w Kielcach – urząd pracy czy portale ogłoszeniowe?

Chociaż kielecki rynek pracy jest duży, a pracownicy – zwłaszcza w zawodach deficytowych – nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia, to do poszukiwań pracy warto się przygotować. Gdzie szukać pracy w Kielcach? Co do zasady osoby poszukujące zatrudnienia mają dwie możliwości – mogą:

  • Skorzystać ze wsparcia oferowanego przez urzędy pracy.
  • Szukać posady we własnym zakresie, korzystając w tym celu z portali ogłoszeniowych – aktualne oferty prezentowane są na portalu https://www.gowork.pl/praca/kielce.

Drugie rozwiązanie, czyli samodzielne poszukiwania, pozwala szybko dotrzeć do interesujących ofert pracy. Na portalach z ogłoszeniami codziennie pojawiają się nowe propozycje. Ich śledzenie pozwala znaleźć pracę w zawodzie z atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *