1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Jak wyglądał zamek w Chęcinach w XVII wieku?

aktualności

W Chęcinach można oglądać makietę zamku królewskiego, zrekonstruowaną na podstawie dokumentów i ilustracji sprzed kilkuset lat. Zamek został odtworzony w skali 1:72 – ma 3 metry długości. Makieta jest udostępniona dla turystów w zabytkowej kamienicy „Niemczówka”, gdzie mieści się też Centrum Informacji Turystycznej.

Autorem makiety jest Marcin Jabłoński – płatnerz zamkowy, miłośnik historii i pasjonat modelarstwa. Model przedstawia Zamek Królewski w Chęcinach po jego przebudowie i restauracji w początku XVII wieku, w czasach panowania króla Zygmunta III Wazy. Zamek w pomniejszonej wersji przedstawia się dużo okazalej niż obecne ruiny. Ma to związek ze znaczną dewastacją w czasie wojen szwedzkich (potop szwedzki, Wielka Wojna Północna), a następnie rozbiorów.

Pomysł wykonania makiety pojawił się ze względu na potrzebę wyeksponowania przybliżonego, wiernego przekazom źródłowym i najbardziej prawdopodobnego wyglądu Zamku w czasach jego świetności.

Budowa makiety trwała prawie pół roku. Jej autor zadbał o każdy, nawet najdrobniejszy element. Miniatura zamku pozwala nam podziwiać warownię z zupełnie innej perspektywy. Turyści mogą przenieść się w przeszłość i z każdej ze stron dokładnie przyjrzeć się zamkowi.

Makieta jest swobodną próbą rekonstrukcji warowni. Podstawą źródłową do realizacji przedsięwzięcia były przede wszystkim lustracje królewskie z XVI i XVII wieku, a także przedstawienia graficzne z późniejszego okresu, m.in. ujęcia Jana Filipa Carosiego czy Fryderyka Filipa Usenera.

Makietę zamku można oglądać w XVI-wiecznej kamienicy „Niemczówce”. W zeszłym roku udostępniono tu także okazałą zbrojownię z rekonstrukcjami uzbrojenia z okresu od XI do XVII wieku. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. wczesnopiastowskiego woja, średniowiecznego łucznika czy rycerza w pełnej zbroi z okresu bitwy pod Grunwaldem. Równie ciekawe są repliki uzbrojenia XVII – wiecznych polskich kawalerzystów – pancernego i husarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *