1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Hutniczy Ostrowiec – nowa gra terenowa

aktualności

Od piątku 18 września 2020 mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz turyści będą mogli wyruszyć na poszukiwania dawnych tradycji przemysłowych. Niezwykła podróż, pełna niespodzianek i zagadek, będzie możliwa dzięki nowym questom w przestrzeni miejskiej.

Co to jest questing?

Questing to edukacyjna gra terenowa, łącząca elementy podchodów i nowych technologii, polegająca na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach, by odkryć skarb. Questing dotarł do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych i z roku na rok obejmuje swoim zasięgiem co raz więcej miejsc, od 2009 roku powstało już ponad 700 tras w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

Hutniczy Ostrowiec

Dzięki swojemu położeniu, doskonałym glebom oraz występującym tu surowcom naturalnym, Dolina Kamiennej od wieków odgrywała kluczową rolę w rozwoju regionu. Od najdawniejszych czasów miejscowa ludność zajmowała się wydobyciem rud żelaza, ich przetwarzaniem i handlem. Natomiast wody pracowitej rzeki Kamiennej wykorzystywane były jako źródło energii, napędzającej młyny, tartaki, kuźnice żelaza i huty. Pozostałości zakładów przemysłowych i obiektów związanych z hutnictwem w różnych okresach dziejów miasta zachowały się do dziś. Stworzone w ramach projektu „Hutniczy Ostrowiec” ścieżki questingowe przybliżają ich historię oraz wyjaśniają przeznaczenie i funkcję, jaką kiedyś pełniły.
Inauguracja questów będzie nie tylko doskonałą okazją, by poszerzyć swoją wiedzę na temat Ostrowca Świętokrzyskiego, ale również by spędzić aktywnie popołudnie i dobrze się bawić.

Odkryj ze mną Starą Hutę!

W latach 1837-1839 na nadrzecznych błoniach pod Ostrowcem powstał nowoczesny zakład hutniczy z dwoma wielkimi piecami, który wkrótce stał się jednym z wiodących zakładów przemysłowych w Królestwie Polskim. Kierując się wskazówkami narratora pierwszego questu, bardzo ważnej dla tego regionu postaci, uczestnicy inauguracji odkryją historię i dzieje Starej Huty. A na końcu wędrówki poznają również nazwisko przewodnika tej ścieżki.

Historyczny Klimkiewiczów

Kontynuując spacer dotrzemy do osady fabrycznej o której „opowie” uczestnikom wydarzenia sam inż. Antoni Klimkiewicz. Dzięki wędrówce ulicami Ostrowca, mieszkańcy będą mogli odkryć go na nowo, bądź też poznać zupełnie wcześniej nieznane historie mijanych przez siebie wielokrotnie budowli i obiektów stanowiących hutnicze symbole miasta.

Hutniczy Ostrowiec – śladami Jerzego Dobrzańskiego

Trzeci z nowo powstałych questów poprowadzi śladami właściciela tutejszych dóbr (od 1808 r.) – Jerzego Dobrzańskiego i pozwoli poznać miejsca związane z jego życiem oraz ostrowieckim hutnictwem.

Inauguracja ścieżek questingowych „Hutniczy Ostrowiec” odbędzie się 18 września 2020 o godz. 16:00 a na gry można się telefonicznie pod numerem 500 638 679. Liczba miejsc jest ograniczona.

Na stoisku Fundacji Questingu znajdującym się na terenie Ostrowieckiego Browaru Kultury, będzie można otrzymać kartę inauguracyjną oraz pakiet ulotek questowych zawierających wskazówki niezbędne do przemierzenia poszczególnych tras. Na tych, którzy zdecydują się podjąć wyzwanie i wziąć udział w grywalizacji, czekają ścieżki pełne zagadek, rebusów i interesujących historii. Dla Questowiczów organizatorzy wydarzenia przygotowali nagrody.

Organizatorem gier jest Fundacja Questingu. Powstała w roku 2013, a jej głównym celem jest propagowanie i rozwój metodologii questingu w Polsce, jako narzędzia integrującego i angażującego społeczności lokalne. Questing do czasu powstania Fundacji Questingu rozwijany był przez niezależne podmioty, które posiadały licencję amerykańskiego Valley Quest, co powodowało brak jednolitego projektu rozwoju questingu w Polsce. Turyści i beneficjenci projektów domagali się powstania jednego centrum certyfikacyjnego oraz jednego punktu informacji o questingu. Do zadań Fundacji należy m.in. działania edukacyjne i propagatorskie dla metodologii questingu, tworzenie i realizacja projektów wdrażania questingu w Polsce, promocja turystyki dziedzictwa, organizacja konferencji i forów poświęconych turystyce dziedzictwa i questingu. Fundacja ma siedzibę w Bałtowie ale zakres jej działalności obejmuje teren całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *