1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Główne zalety posiadania pompy ciepła

aktualności

Pompa ciepła staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o systemy grzewcze. Nic dziwnego, ma bowiem liczne zalety. Sprawdźmy, jakie korzyści możemy odnieść, wybierając ją.

Chyba wszystkim nam zależy, aby koszta eksploatacji domu, w tym jego ogrzewania, były jak najniższe. Jednocześnie coraz większej liczbie osób leży na sercu dobro planety Ziemi i czyste środowisko, chcą zatem korzystać z odnawialnych źródeł energii. Instalacja pompy ciepła umożliwia realizację obu tych celów, a do tego niesie ze sobą jeszcze inne korzyści.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompę ciepła najlepiej jest zdefiniować jako urządzenie grzewcze, które nie produkuje energii cieplnej, lecz wykorzystuje tę nagromadzoną w środowisku naturalnym. Pobiera mianowicie energię pochodzącą z gruntu, z wody lub z powietrza. Następnie kieruje ją do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Nie zachodzi proces spalania, zatem rozwiązanie to nie generuje zanieczyszczeń. Poza tym, pompa ciepła działa w 75 proc. w oparciu o zasoby naturalne, a jedynie w 25 proc. potrzebuje do swojej pracy energii elektrycznej.

Co ciekawe, przy użyciu pompy ciepła można nie tylko ogrzać, ale też ochłodzić dane pomieszczenie. Da się ją również wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Oparty na tym urządzeniu system ogrzewania składa się z trzech głównych elementów:

 1. dolnego źródła ciepła, czyli gruntu, wody bądź powietrza;
 2. pompy ciepła, która pobiera energię cieplną i za pomocą czynnika chłodzącego transportuje ją do instalacji grzewczej;
 3. górnego źródła ciepła, czyli instalacji grzewczej – najczęściej jest to ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne lub sufitowe), ale pompa ciepła może również współpracować z instalacją centralnego ogrzewania.

Jakie są zalety pompy ciepła?

W tym, że urządzenia tego typu zdobywają coraz większą popularność w Polsce, nie ma nic zaskakującego. Pompy ciepła odznaczają się szeregiem ogromnych zalet, które sprawiają, że naprawdę warto zainwestować w to rozwiązanie. Zaliczają się do nich:

 1. Pompa ciepła zapewnia mieszkańcom najwyższy możliwy komfort cieplny, szczególnie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym.
 2. Generuje niższe koszta eksploatacji niż kocioł gazowy – 35 proc. do 45 proc. w przypadku pompy powietrznej i do 50 proc. w przypadku pompy gruntowej, przy instalacjach płaszczyznowych.
 3. Można z jej pomocą skutecznie chłodzić pomieszczenie, i to bardzo tanio (tzw. chłodzenie pasywne przy pompach gruntowych z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła).
 4. Trwałość i niezawodność.
 5. Pompa ciepła podnosi wartość budynku, w którym została zainstalowana.
 6. Całościowo okazuje się znacznie tańszą inwestycją niż kocioł i kotłownia na paliwo stałe. Nie musimy mieć komina, instalacji gazowej, kotłowni i magazynu opału.
 7. Koszta zakupu oraz instalacji pompy ciepła szybko się zwracają.
 8. Prosta i, co ważniejsze, bezpieczna obsługa.
 9. Ogrzewanie domu pompą ciepła odbywa się bez procesu spalania, zatem nie generuje zanieczyszczeń.
 10. Przy prawidłowej zabudowie praca pompy ciepła jest stosunkowo cicha.

Gdzie szukać najlepszych ofert na pompy ciepła?

Aby pompa ciepła dobrze pełniła swoje zadania i przynosiła nam oczekiwane korzyści, musi zostać zainstalowana zgodnie ze sztuką. Zająć się tym powinna wykwalifikowana firma. Znaleźć taką można chociażby na dobrym portalu ogłoszeniowym, na przykład pod adresem: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla. Zamieszczone są tu liczne zweryfikowane ogłoszenia, zawierające dokładne informacje o wykonawcach i opatrzone sprawdzonymi opiniami klientów. Dzięki rankingowi wytypujemy najlepszą ofertę. Możemy też zamieścić własne ogłoszenie – wówczas usługodawcy sami się z nami skontaktują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *