1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Propozycje na długi weekend majowy 2022

aktualności

Co robić w majówkę? Oto kilka propozycji na długi weekend majowy 2022 w Kielcach i okolicach:

Warsztaty w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach

Instytut Dizajnu zaprasza wszystkich, którzy 1. maja odwiedzą Ogród Botaniczny do skorzystania z oferty warsztatów, którą Instytut Dizajnu przygotował razem z Ogrodem w ramach otwarcia.
Tego dnia odbywa się Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników, dlatego na naszym stoisku będzie można otrzymać nasiona różnych odmian słoneczników do własnego wysiewu oraz wykonać graficzną kompozycję roślinną.

Razem z pracownikami Ogrodu zaprosimy także uczestników warsztatów do wspólnego siania słoneczników na terenie Ogrodu Botanicznego.

W tym roku słoneczniki zyskują dodatkowy symboliczny wymiar. Chcemy żeby jak najwięcej tych roślin znalazło się w przestrzeni miasta, w ogrodach i na parapetach w naszych oknach, jako wyraz wsparcia dla Ukrainy. Każdy, kto zapisze się na warsztaty otrzyma od nas saszetkę z nasionami do własnego wysiewu, wraz z instrukcją jak należy z nimi postępować. Dodatkowo będzie można wykonać grafikę w technice linorytu przedstawiającą słoneczniki. Do dyspozycji będziemy mieć narzędzia graficzne, farby, przygotowane matryce z linorytu, które każdy z uczestników będzie własnoręcznie komponował i odbijał na wysokiej jakości papierach.

Uwaga!
Dzięki partnerom naszej akcji – Fundacji Kwietnej i firmie PNOS na naszym stoisku będą dostępne nasiona słoneczników również dla odwiedzających, a także publikacje dotyczące zielników miejskich do pobrania.

Ilość miejsc: 10 na każdy warsztat
Godziny warsztatów: 11.00-12.00, 13.00-14.00
Zapisy: przy wejściu do Ogrodu Botanicznego w dniu otwarcia

Zamek w Chęcinach

Od 30 kwietnia do 1 maja po dziedzińcach zamkowych przechadzał się będzie najprawdziwszy Kat. Na własne oczy zobaczycie tego niezwykłego gościa oraz posłuchacie ciekawych opowieści dotyczących jego fachu. Przy odrobinie szczęścia spotkacie Kata w Sali Tortur na Zamku, gdzie przekonacie się, jak dawno temu wyglądało wymierzanie sprawiedliwości.

Kolejne dwa dni majówki czyli Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja spędzimy wspólnie w duchu historii i patriotyzmu. Zwiedzających Zamek Królewski zaprosimy do ciekawego Quizu Historycznego. Turyści będą mogli zbadać swoją wiedzę na temat symboli narodowych oraz z zakresu obejmującego czasy powstawania pierwszej w Europie konstytucji.

Ponadto pojawią się wystrzały z artylerii zamkowej oraz pokazy tańców dawnych!

Dodatkowo przez cały długi weekend majowy dostępne będą atrakcje dla najmłodszych w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach, w ramach których zachęcimy do własnoręcznego wykonania flagi czy odszukania i ułożenia puzzli patriotycznych. Na dziedzińcu pojawi się także wystawa pn. „Historia Polski w filmowym kadrze”.

Etnograficzna Majówka w Muzeum Zabawek i Zabawy

1 i 3 maja w godz. 11.00 – 16.00 Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowuje dla zwiedzających dodatkowe etnograficzne atrakcje.

Na dziedzińcu staną duże tekturowe konie, które uczestnicy będą mogli ozdabiać, czyli malować i oklejać. Na warsztatach powstaną mniejsze wersje koników, które będzie można zabrać ze sobą. Stworzone zostaną wzory oparte o ludowe tradycje. Czym różnią się zdobienia z różnych regionów, co było typowe dla koników kieleckich? – przekonają się Ci, którzy trafią do Muzeum Zabawek i Zabawy. Ciekawostki, warsztaty z Panem Zaradnym i oczywiście dobra zabawa to zadania, które stawia przed sobą Muzeum na Etnograficzną Majówkę w Muzeum.

Koniki ludowe są typową zabawką w wielu regionach nie tylko w Polsce, majowe spotkanie przypomni o tym, warsztaty pozwolą bawić się formą i realizować zabawy plastyczne. Dla wszystkich dostępne będą gry i drewniane zabawki, które swoją formą korespondują z ludową tradycją.

Spotkanie z etnografią na dziedzińcu muzealnym zapowiada majowy cykl Pasjonujące zabawki, tym razem pod patronatem konika ludowego.

W weekend majowy Muzeum będzie nietypowo dostępne w sobotę, niedzielę, poniedziałek i we wtorek (30.04.do 1.05.) w wydłużonych godzinach od 10.00 do 18.00. Weekend majowy jest też ostatnią okazją do zwiedzenia wystawy „Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków”, która jest dostępna tylko do 3 maja tego roku.

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach

Warsztaty popularnonaukowe, eksperymentowanie na wystawie, relaks w plenerze – to propozycja na spędzenie wolnego czasu w najbardziej energetycznym miejscu w Kielcach

Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa? U nas dowiesz się tego ze szczegółami, a nawet zatankujesz prawdziwe auto.
Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem? Przyjdź i wygeneruj silny wiatr, aby wywołać sztorm – mewy będą mieć problem.
Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Wygraj wyścig z prądem…

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej interaktywnej wystawie.

Do zwiedzania zapraszamy:

30.04 – 01.05.2022, g. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

02.05.2022 – dzień techniczny, centrum jest nieczynne

03.05.2022, g. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

WARSZTATY POPULARNONAUKOWE

30.04 – 1.05.2022, g. 13:00 – Od farmaceuty do wynalazcy, historia Ignacego Łukasiewicza
W 2022 roku Senat i Sejm RP uczcili wielu niezwykłych Polaków. Wśród nich znalazł się Ignacy Łukasiewicz i to on będzie bohaterem zajęć w ECN. Uczestnicy warsztatów poznają życiorys tego wynalazcy, będą badać gęstość cieczy oraz konstruować lampę naftową.

03.05.2022, g. 13:00 – Świecące w ciemności – luminescencja
Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz, eksperymentując w ciemności! Dowiesz się, na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło!

Serdecznie zachęcamy do sprawdzania dostępności miejsc podczas warsztatów, jak i zwiedzania. Na wszelkie pytania odpowiadamy pod numerem 41 278 72 50. Bilety można kupić przez stronę internetową bilety.ecn.kielce.pl lub w kasie Centrum. Każde dziecko poniżej 13 roku życia musi znajdować się pod opieką dorosłego opiekuna, którego obowiązuje bilet wstępu.

Zapraszamy również do spędzenia czasu „na powietrzu” w Energetycznym Ogrodzie Doświadczeń. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Więcej informacji: http://ecn.kielce.pl/index.php/pl/odkrywaj/ogrod/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *