1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Nowe turystyczne ścieżki questingowe powstają w Gminie Morawica

aktualności

„Od starożytności do współczesności”, „Serce i rozum” oraz „Szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych” – to tematy ścieżek questingowych, które powstają w gminie Morawica. Dwie z nich będą dostępne dla turystów już na początku lutego.

Pod koniec ubiegłego roku grupa mieszkańców Miasta i Gminy Morawica wzięła udział w szkoleniu na temat metodologii tworzenia questów prowadzonym przez trenera Fundacji Questingu. Rezultatem ich kilku spotkań i zaangażowania są trzy scenariusze, które poprowadzą turystów po nowych ścieżkach questingowych.

Dzieje dzisiejszych terenów Gminy Morawica sięgają epoki neolitu (ok. 6,5 tys. lat p.n.e.). Według odkryć archeologicznych w okresie Imperium Rzymskiego przechodził tędy szlak bursztynowy, a zamieszkująca te tereny ludność, nazywana przez historyków rzymskich Lugiami, zajmowała się wydobyciem i przetwarzaniem złóż rud żelaza. Największe dotychczas rozpoznane przez badania archeologiczne i wykopaliskowe miejsce produkcji żelaza znajdowało się na terenach Piasecznej Górki i tam właśnie poprowadzi pierwsza z przygotowanych ścieżek questingowych – „Od starożytności do współczesności Piaseczna Górka”.

Drugi quest „Serce i rozum” nawiązuje do historii rodziny Oraczewskich mającej ogromny wpływ na rozwój tego regionu. To właśnie w XIX wieku, kiedy dziedzicem majątku w Morawicy był Edward Oraczewski nastąpił największy jej rozkwit gospodarczy, kulturowy i społeczny.

Natomiast trzecia, przygotowana w ramach tego projektu, ścieżka questingowa poprowadzi szlakiem niezwykłych krzyży przydrożnych, do których stworzenia wykorzystano uzbrojenie z czasów II Wojny Światowej. Będzie to najdłuższa z przygotowanych tras, dlatego do jej pokonania przyda się samochód.

Questing to metoda turystyczna, która pozwala nam odkryć dziedzictwo kulturowe, historyczne czy przyrodnicze w nieszablonowy sposób. Scenariusze ścieżek questingowych tworzone są w formie wiersza lub prozy, wypełniają je zagadki, rebusy, krzyżówki i różne zadania logiczne, które kierują uczestnika do „skarbu” – materialnego w formie odciśniętej lub odrysowanej pieczątki zdobytej na karcie questu oraz najważniejszego, niematerialnego, czyli zdobycia wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *