1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Miasta w świętokrzyskim oferujące najlepsze możliwości rozwoju dla młodych pracowników

aktualności

Młode osoby wchodząc na rynek pracy, nie mają prostego zadania. Pracodawcy zwykle liczą na doświadczenie, dlatego ciężko wyróżnić się na tle konkurencji. Ważną rolę w tym procesie odgrywa jednak samo miasto i jego okolice, z jakim młoda osoba wiąże swój rozwój zawodowy. Czy województwo świętokrzyskie sprzyja młodemu pokoleniu? W jakich regionach warto szukać pracy?

Praca Świętokrzyskie – w jakich miastach warto szukać zatrudnienia?

Wybierając miejsca, jakie mogą zapewniać dobre perspektywy zawodowe również wśród młodych osób, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest stopa bezrobocia. Zgodnie z danymi GUS najniższe bezrobocie w całym województwie świętokrzyskim odnotowano w Kielcach (4,9%) oraz w powiecie buskim (4,6%). Warto też podkreślić, że w powiecie kieleckim w lutym 2024 roku wystąpiła rekordowa w skali całego regionu liczba nowo zarejestrowanych firm. To kolejny czynnik, który wskazuje na dynamiczny rozwój Kielc również na płaszczyźnie rynku pracy.

Mimo braku zaskakujących wyników młodzi ludzie powinni też brać pod uwagę miasta o charakterze turystycznym, które w sezonie potrzebują napływu także tych niedoświadczonych pracowników. Przykładem będzie tutaj uzdrowiskowe Busko-Zdrój, czy Sandomierz.

Branże i stanowiska idealne na młodych pracowników

W wyżej wymienionych miastach pracę znajdą również osoby młode, które dopiero wchodzą na rynek pracy. A na jakie stanowiska warto aplikować? Które branże dają większe szanse na przyjęcie mniej doświadczonych pracowników?

Poszukując dla siebie miejsca pracy, młodzi ludzie szukają choćby dorywczego zajęcia, aby w późniejszym czasie z pewnym doświadczeniem i umiejętnościami mieć większe szanse na lepszą pracę. Takie osoby zwykle znajdują zatrudnienie w sektorze handlowym, usługowym, gastronomicznym, czy hotelarskim. Młodzi bez doświadczenia pracują często jako sprzedawca, dostawca jedzenia, kurier, przedstawiciel handlowy, telemarketer, kelner, kucharz, pomoc kuchenna, recepcjonista, czy animator. Warto podejmować różnego rodzaju staże, które mogą być organizowane w firmach ze wsparciem lokalnego urzędu pracy.

W większych miastach młodzi ludzie będą mieć większe szanse na rozwój własnego biznesu. Nie trzeba przy tym dysponować dużym kapitałem – wystarczy postarać się np. o dofinansowanie z lokalnego urzędu pracy. Dobry pomysł i skuteczna strategia wystarczą, aby spełnić marzenie o własnej firmie.

Jak szukać pracy w województwie świętokrzyskim?

Głównym źródłem wykorzystywanym przez młodych w trakcie poszukiwania pracy jest Internet. Oczywiście jest to zrozumiałe – kandydat zyskuje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń z różnych miast i branż. Z drugiej strony we współczesnych czasach nie warto podejmować się każdego zajęcia. Zanim młoda osoba złoży swoją aplikację, powinna sprawdzić opinie dotyczące firm z konkretnego miasta na GoWork.pl. Dlaczego jest to ważne? Być może potencjalny pracodawca wykazuje wiele nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników. Mogą oni nie wypłacać wynagrodzenia na czas lub łamać zasady warunków pracy wskazane w przepisach. Takie firmy najlepiej wykreślić z listy miejsc do aplikowania, ponieważ zatrudnienie w nich może przynieść jedynie sporo kłopotów i to nie tylko finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *