1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (No Ratings Yet)
Loading...

Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?

aktualności

Spedycja to odpowiedzialna i trudna dziedzina. Wymaga dotrzymywania terminów, znajomości przepisów, reagowania na trudne sytuacje i przewidywania potencjalnych problemów. Z tego powodu wybór dobrej firmy spedycyjnej jest bardzo ważny dla powodzenia szeroko rozumianego biznesu. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem współpracy tego typu?

Spedycja – zakres działania

Spedycja to wyspecjalizowana część branży TSL. Polega na organizacji transportu różnymi drogami – najczęściej drogową, kolejową, morską lub lotniczą. Na taki transport składa się bardzo duża liczba różnego typu usług. Warto więc wybrać firmę, która realizuje usługi kompleksowo i pomoże Ci również w takich aspektach jak kwestie formalne (dokumenty przewozowe, pozwolenia), transport specjalistyczny (dostosowany do specyfiki towarów), czy przechowywanie towarów w swojej przestrzeni magazynowej. Własny magazyn, pozwalający przechować towary przez określony czas (np. przed skompletowaniem załadunku) to duży atut firmy transportowej.

Przed nawiązaniem współpracy upewnij się, że firma oferuje zakres usług dostosowany do Twoich potrzeb. Ważne jest, aby mogła zapewnić odpowiedni transport dla Twojego typu towarów. Sprawdź również, czy firma działa w odpowiedniej skali – międzynarodowo czy tylko lokalnie.

Szeroki zakres usług transportowych świadczy Logiscom – profesjonalna firma spedycyjna w Kielcach. Więcej szczegółów znajdziesz bezpośrednio na stronie internetowej.

Doświadczenie i kwalifikacje

Naturalnie dobrym wyborem będzie firma z doświadczeniem – taka, która zrealizowała już w przeszłości zlecenia podobne do Twojego. Dzięki temu istnieje większa szansa, że wszystko przebiegnie bez zakłóceń – opóźnień, braków w dokumentacji lub innych nieporozumień.

Jednocześnie warto pamiętać, że doświadczenie to nie wszystko – sprawne procedury i zespół posiadający odpowiednie umiejętności to najważniejsze elementy dobrej firmy spedycyjnej.

Flota pojazdów 

Naturalnie im nowocześniejszy, lepiej utrzymany i bezpieczny sprzęt, tym lepiej. Dobrze skomponowana i zarządzana flota jest fundamentem skutecznego i konkurencyjnego przedsiębiorstwa transportowego.

Pojazdy w firmie transportowej powinny być oczywiście sprawne i przystosowane do przewożenia określonych materiałów (np. chłodniczych, niebezpiecznych czy kruchych). Dotyczy to wielkości pojazdów, różnych możliwości załadunku, czy rozwiązań zabezpieczających przewożony towar przed uszkodzeniem w trakcie jazdy. Spedytor powinien też umieć dobrać pojazd do charakteru i skali przewożonych towarów. Ważne jest, aby podejście do floty było elastyczne i umożliwiało dostosowanie do zmieniających się potrzeb rynku i klientów. Istotnym elementem są także systemy śledzenia i zarządzania ruchem pojazdów. To przede wszystkim GPS i inne technologie usprawniające zarządzanie flotą.

Ubezpieczenie

W spedycji często przewozi się i przechowuje towary o znacznej wartości lub takie, które mogą stracić na wartości w wyniku nieprawidłowego przechowywania. Istnieje też ryzyko kradzieży lub błędu ludzkiego, skutkującego uszkodzeniem towarów. Mogą pojawić się także nieplanowane przestoje w wyniku niedopełnienia kwestii formalnych, co dotyczy szczególnie transportu międzynarodowego. 

Warto więc wybrać firmę spedycyjną nie tylko z dużym doświadczeniem, ale także taką, która jest ubezpieczona. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed finansowymi konsekwencjami tego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *