1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ruiny zakładu wielkopiecowego w Bobrzy

zabytki techniki

Bobrza to miejscowość położona nad rzeką o tej samej nazwie. Od szesnastego wieku pracowały tu kuźnice i wielki piec, w którym wyrabiano między innymi działa i kule artyleryjskie.

Nowy zakład wielkopiecowy w Bobrzy zlokalizowany został w 1824 roku przez Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Projekt zakładał wybudowanie pięciu wielkich pieców. Nad nimi, na wzniesieniu wzmocnionym murem oporowym zakładano postawienie budynków huty. Całkowitej realizacji projektu wybudowania największego w ówczesnych latach zakładu hutniczego, przeszkodziła klęska powstania listopadowego.

W wybudowanych już halach zlokalizowano więc na kilkadziesiąt lat gwoździarnię. Dziś najbardziej imponująco prezentuje się mur oporowy o długości około pół kilometra i maksymalnej wysokości 15 metrów, który zabezpieczał wzniesienie przed obsuwaniem się, a z korony którego miało odbywać się zasypywanie wsadu do wielkich pieców.

Z budynków zakładu pozostały dawne hale, domy osiedla dla pracowników zakładu i mury węgielni. Jest też dobrze zachowany staw, w którym dawniej gromadzono wodę dla celów przemysłowych.

Do Bobrzy kursuje autobus miejski nr 9.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *