Największe atrakcje turystyczne
województwa świętokrzyskiego


Bodzentyn


Miasto na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Miejskiej Góry nad rzeką Psarką; miejscowość założona w XIV wieku przez biskupa krakowskiego Bodzantę.


W końcu tego samego wieku zostały zbudowane mury miejskie i zamek, a w połowie następnego stulecia kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował gotycką kolegiatę. 

Największy rozkwit Bodzentyna datuje się na wiek XVI, kiedy to miasto otrzymało drugi rynek, powstały wodociągi i łaźnia. Pod koniec XVIII wieku miasto zaczęło podupadać i w 1870 roku utraciło prawa miejskie. Odzyskało je ponownie w 1996 roku. W Bodzentynie urodził się malarz Józef Szermentowski (1833-1876). 

Znajduje się tu dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który utworzony został formalnie 1 IV 1950 r. chociaż lasy wchodzące w skład Parku były chronione od 1922 roku. Aktualna powierzchnia Parku wynosi 7 626,45 hektarów, obejmując swym zasięgiem Łysogóry, część pasma Klonowskiego i uroczyska leśne w okolicach Nowej Słupi. Najbardziej wartościowe partie drzewostanów o pow. 1921,9 ha wydzielono jako rezerwaty ścisłe: "Łysica", " Święty Krzyż", "Mokry Bór", "Czarny Las" i "Góra Chełmowa".

Warto zobaczyć

Gotycki kościół parafialny z XV wieku
, przebudowany w XVII wieku. 

Ruiny zamku biskupów krakowskich
wybudowanego w XIV wieku. 

Zabytkowa zagroda Czernikiewiczów
przy ulicy 3 Maja 13. 

Gotycki kościół św. Ducha

Spływy
kajakowe,
kajaki - Nida
Booking.com
Aktualności