Największe atrakcje turystyczne
województwa świętokrzyskiego


Kielce


Stolica województwa świętokrzyskiego. Blisko 200-tysięczne miasto położone nad rzeką Silnicą, w Górach Świętokrzyskich, będących częścią Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Miasto zajmuje powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych.

Zobacz film!


Herb przedstawia złotą koronę i w tym samym kolorze dwie litery CK (Civitas Kielcensis) na czerwonej tarczy. Został on nadany miastu w 1493 roku przez Fryderyka Jagiellończyka, biskupa krakowskiego.

Noclegi w Kielcach

Historia

Osada nad Silnicą powstała w XI stuleciu i od tego czasu aż do XVIII wieku Kielce były własnością prywatną biskupów krakowskich. Brak jest dokładnej daty nadania praw miejskich. Dynamiczny rozwój Kielce przeżywają w XVI i XVII wieku, jest to związane z eksploatacją i przerobem rud miedzi, żelaza i ołowiu. W 1816 roku Stanisław Staszic zakłada w Kielcach Dyrekcję Główną Górniczą i Szkołę Akademiczno-Górniczą - pierwszą w kraju wyższą uczelnię techniczną. Najstarszym zakładem przemysłowym miasta jest Kielecka Fabryka Pomp "Białogon", której poprzedniczką była Huta "Aleksandra" założona w 1817 roku. Równie bogate są tradycje Fabryki Samochodów Specjalizowanych "SHL" kontynuującej tradycje Huty Ludwików. NSK "Iskra" produkująca łożyska toczne i świece zapłonowe, to dawna fabryka broni "Granat".

Miejsca, które warto zobaczyć:

Spływy
kajakowe,
kajaki - Nida
Booking.com
Aktualności