Otwarcie wystawy "Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz"

Kiedy: 7 grudnia, godz. 18.00
Gdzie: Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach - oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Józef Szermentowski (1833-1876) i Franciszek Kostrzewski (1826-1911) to przedstawiciele polskiego realizmu II połowy XIX wieku.

Kształcili się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych i należeli do "cyganerii" malarskiej, skupionej wokół Marcina Olszyńskiego - fotografa, malarza, rysownika i publicysty.

Artyści byli związani z regionem świętokrzyskim, obaj przebywali w Kielcach na zaproszenie Tomasza Zielińskiego - kolekcjonera i mecenasa młodych artystów. Tworzyli pejzaże, sceny rodzajowe i ilustracje, przedstawiali różne warstwy społeczne. Po ukończeniu studiów Kostrzewski w 1856 roku udał się w podróż artystyczną na zachód Europy, do Drezna, Wiednia, Brukseli i Paryża. Po powrocie zajmował się głównie ilustracją i satyrą, stopniowo odchodząc od malarstwa. Szermentowski natomiast wyjechał na stypendium do Paryża w 1860 roku, do Fonteinebleau i Marlotte, gdzie przyjął od barbizończyków naturalistyczny sposób przedstawiania przyrody. Chociaż artysta osiadł na obczyźnie, w jego twórczości wciąż obecny był polski krajobraz.

Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

Podczas wernisażu uczestnicy będą mogli wziąć udział w malowaniu wielkoformatowego Widoku Sandomierza od strony Wisły, a także układaniu puzzli z obrazami zarówno Józefa Szermentowskiego, jak i Franciszka Kostrzewskiego.
Powrót do wykazu wydarzeń
Spływy
kajakowe,
kajaki - Nida
Booking.com
Aktualności