Muzeum im. Orła Białego
Muzeum im. Orła Białego
Skarżysko-Kamienna
Adres: ul. Słoneczna 90
26-110 Skarżysko-Kamienna
Telefon: 41 25 20 231

W ciągu ostatnich 45 lat Muzeum im. "Orła Białego" wyrosło na jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w naszym regionie, której zadaniem jest nie tylko opieka nad zgromadzonymi zabytkami, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa z zakresu dziejów oręża polskiego w XX wieku oraz wydarzeń dotyczących przeszłości miasta i ziemi świętokrzyskiej.

Dzięki jednej z największych kolekcji militariów pod gołym niebem w Polsce, zgromadzonej na obszarze ponad 1,5 ha, można oglądać wyjątkowe eksponaty, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników historii wojskowości. Do największych i najbardziej atrakcyjnych eksponatów możemy zaliczyć jedyny na świecie (z tej serii) pełnomorski kuter torpedowy ORP "Odważny", oraz samolot transportowo - desantowy IŁ-14. Ten pierwszy to unikat na skalę światową, jeden z najnowocześniejszych okrętów pływających w barwach Marynarki Wojennej w latach 70-tych, sprowadzony do Muzeum pod koniec lat 80-tych. Jego konstruktorem był Dionizy Wiśniewski, skarżyszczanin z urodzenia, w latach 60-tych ubiegłego wieku mieszkający i pracujący w Stoczni Gdyńskiej. Drugi z eksponatów to udostępniony dla zwiedzających IŁ. Przez cały rok miłośnicy lotnictwa, niezależnie od wieku, siadają za sterami tego pokaźnych rozmiarów samolotu i puszczają wodze fantazji.

Niejeden po wyjściu z Muzeum zapisuje w planach na przyszłość- zostać pilotem. Ta chwila fantazji sprawia, iż nasi goście często wracają, aby nie tylko jeszcze raz obejrzeć wszystkie eksponaty, ale jeszcze przez chwilę poczuć się dzieckiem (w przypadku osób dorosłych) lub światowej sławy pilotem (w przypadku dzieci).

Nasza ekspozycja plenerowa to także czołgi (ze słynnym T-34 na czele), wozy bojowe, transportery opancerzone, amfibie, katiusze, rakiety, moździerze, haubice, samoloty a także wyposażenie, bez którego nikt nigdy nie wygrałby żadnej wojny- kuchnie polowe czy specjalne piece do wypieku chleba. Muzeum im. Orła Białego to także dwie bardzo ważne ekspozycje stałe. Obydwie przygotowane przez Pracowników Muzeum cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród zwiedzających. Pierwsza z nich nawiązuje do profilu placówki i jest uzupełnieniem ekspozycji plenerowej, druga to wystawa poświęcona Miastu Skarżysko-Kamienna i terenów wokół Wielkiego Pieca Huty Rejów. Warto nadmienić, iż wystawy te znajdują się w zabytkowym dworku, wybudowanym w latach 1836-1838, który przez wiele kolejnych dekad nalezał do Zawiadowcy Huty Rejów. W chwili obecnej, po gruntownym remoncie, stanowi Budynek Główny Muzeum. Usytuowanie naszej placówki nad brzegiem zalewu Rejów, w spokojnej dzielnicy domków jednorodzinnych sprawia, iż oprócz walorów edukacyjnych oferujemy również chwilę wytchnienia na świeżym powietrzu. W sezonie wiosenno-jesiennym "strudzonych" zwiedzaniem zapraszamy do Kawiarenki "Pod Dębem", gdzie w cieniu ponad 300-letniego dębu można wypić kawę, herbatę, zjeść słodką przekąskę czy po prostu odpocząć rozkoszując się widokiem prawie 120 eksponatów.

Dla naszych gości mamy w ofercie, oprócz standardowego zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem, możliwość przejażdżki wozem opancerzonym BTR-60, zorganizowanie ogniska na terenie Wielkiego Pieca czy tzw. poglądowej lekcji muzealnej.

Muzeum czynne jest przez 360 dni w roku, także w poniedziałki i większość świąt państwowych.

Zimą zapraszamy od godziny 08.00 do 16.00, wiosną i jesienią od 08.00 do 17.00 a w sezonie letnim od 08.00 do 20.00.

więcej informacji

Spływy
kajakowe,
kajaki - Nida
Booking.com
Aktualności