1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdki (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bodzentyn

ciekawe miejsca

Miasto na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Miejskiej Góry nad rzeką Psarką; miejscowość założona w XIV wieku przez biskupa krakowskiego Bodzantę.

W końcu tego samego wieku zostały zbudowane mury miejskie i zamek, a w połowie następnego stulecia kardynał Zbigniew Oleśnicki ufundował gotycką kolegiatę.

Największy rozkwit Bodzentyna datuje się na wiek XVI, kiedy to miasto otrzymało drugi rynek, powstały wodociągi i łaźnia. Pod koniec XVIII wieku miasto zaczęło podupadać i w 1870 roku utraciło prawa miejskie. Odzyskało je ponownie w 1996 roku. W Bodzentynie urodził się malarz Józef Szermentowski (1833-1876).

Znajduje się tu dyrekcja Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który utworzony został formalnie 1 IV 1950 r. chociaż lasy wchodzące w skład Parku były chronione od 1922 roku. Aktualna powierzchnia Parku wynosi 7 626,45 hektarów, obejmując swym zasięgiem Łysogóry, część pasma Klonowskiego i uroczyska leśne w okolicach Nowej Słupi. Najbardziej wartościowe partie drzewostanów o pow. 1921,9 ha wydzielono jako rezerwaty ścisłe: „Łysica”, ” Święty Krzyż”, „Mokry Bór”, „Czarny Las” i „Góra Chełmowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *